מידע מקצועי על דודי שמש המשך

איך מחליפים גוף חימום בדוד שמש?

תשובה:

בכניסה לדוד מותקן שסתום ביטחון, הוא מטפטף כאשר הדוד שמש חם, זה בסדר ותקין, אם השסתום מטפטף גם כשהדוד קר אז יש להחליפו. אם יש טיפטוף מהחיבורים/צנרת, או מהדוד עצמו יש לקרוא לבעל מקצוע

Lapid_order_top

 

 

הדוד שמש דולף, יש על הגג טיפטוף שלא פוסק מהדוד, מה ניתן לעשות?

תשובה:

קוראים לבעל מקצוע.. כל טיפול במערכת החשמל של הדוד חייב להתבצע ע'פ החוק על ידי חשמלאי מוסמך או חשמלאי מסוייג, כלומר אדם שעבר קורס של משרד הכלכלה והוסמך לתקן דוודים ולתקן את מערכת החשמל שלהם. יש לציין שרובם המכריע של אנשי הדוודים בארץ אינם חשמלאים מוסמכים ולא עברו את הקורס המסמיך של משרד הכלכלה.

 

איך בוחרים קולט סולארי טוב ויעיל?

תשובה:

מומלץ לבחור קולט סולארי מחברה ידועה ובעלת תו תקן.

 

מה ההבדלים בין קולטים לדוד מנחושת לקולטים מברזל, ומה עדיף?

תשובה:

תלוי באזור המגורים, באזורים בהם הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס מעלות בחורף, או שהמים בהם קשים, עדיף להתקין קולטי ברזל, בשאר אזורי הארץ אין בעיה להתקין קולטי נחושת.

 

הזמן הטוב ביותר להזמין התקנה של דוד שמש הוא דווקא בסתיו, האם זה נכון?

תשובה:

עדיף להחליף או לתקן את דוד השמש לפני בוא החורף משום שבדרך כלל עם בוא החורף אנשים שמים לב לבעיות הדודים שלהם ואז נוצר לחץ עבודה אצל אנשי הדוודים ויש להמתין מספר ימים עד להגעת הטכנאי.

 

האם נכון שהמים החמים מהדוד שמש שלי, עוברים גם לשכנים שלי? זה הגיוני?

תשובה:

במערכת סולרית מרכזית שבה הקולטים משותפים, והדוד נמצא בבית/חדר מדרגות/חדר שירות, חום המים שבדוד "בורח" למערכת המשותפת ולשכנים ואז אנו מאבדים עשרות אחוזים מחום הדוד לטובת השכנים.

 

בחורף אני מדליק את הדוד לשעה, והמים החמים מספיקים לרבע שעה, זה תקין?

תשובה:

תלוי בנפח הדוד, אבל בדוד שמש סטנדרטי, בנפח 120/150 ליטר בחורף כשטמפ' המים ברשת היא סביב ה17-15 מעלות, אז נדרשת כשעת חימום ל10-15 דקות של מקלחת(תלוי גם בספיקת המים).

 

מהן התקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש?

תשובה:

סוגי התקלות העיקריות הן: מערכת חשמל שגורמת לקצר עקב נזילה, היווצרות אבנית בדוד וכדומה, תקלה המתרחשת בממוצע פעם בשלוש, ארבע שנים(תלוי באופן השימוש ואזור המגורים), תקלה נוספת הינה הסתמות הקולטים באבנית, ולא תמיד ניתן לפתור אותה אלא בהחלפת הקולטים.

 

כשאני מדליק את כפתור הדוד שמש בדירה, לחימום המים, הדוד מקצר, ומפיל לי את החשמל, מה לעשות?

תשובה:

אם הדלקת הדוד גורמת לקצר, סביר להניח שגוף החימום נשרף או שהדוד נוזל, יש לקרוא לבעל מקצוע שע'פ חוק חייב להיות חשמלאי מוסמך, או שאפילו עדיף לקרוא לאיש דוודים, שעבר הסמכה מטעם משרד הכלכלה, ויש ברשותו תעודת מתקין מוסמך, משום שאז הוא ידע לטפל גם בבעיות החשמל או אפילו להחליף דוד במידת הצורך וכך לא נצטרך להזמין שני בעלי מקצוע.

 

הדוד שמש של השכן שלי נוזל, וזה מעל הדירה שלי, השכן בחו"ל, מה ניתן לעשות כדי לעצור הנזילה?

תשובה:

אם הדוד שמש של נוזל השכן נוזל, והוא לא זמין אז פשוט צריך לסגור את ברז המים הראשי של דירתו עד שיגיע בעל מקצוע.

 

יש לי יחידת דיור קטנה, 25מ"ר, וגר שם דייר אחד, איזה גודל דוד שמש כדאי להתקין?

תשובה:

דוד שמש של 80 ליטר יספיק בהחלט

 

יש לי דירה 70מ"ר מחולקת, כדאי להתקין דודי שמש לשתי הדירות, או להתקין דוד שמש אחד?

תשובה:

יש להתקין דוד שמש אחד לכל יחידה, משום שאם שתי היחידות יצרכו מים מדוד שמש אחד אז יוותרו שתי בעיות. אחת: הדיירים יגמרו אחד לשני את המים החמים, ושתיים: לא ניתן להתקין שני מפסקי הדלקה לדוד אחד ואז תיווצר בעיה עם הדלקת הדוד.

 

אנחנו משפחה של 8 נפשות, ומעוניינים במערכת סולארית איכותית, שתספק הרבה מים חמים, יש המלצה?

תשובה:

במשפחה של 8 נפשות מומלץ להתקין מערכת סולארית/דוד שמש בקיבולת של 200 ליטר, וגם הוא בימי החורף הקרים יספיק ל 5-6 מקלחות (תלוי באזור המגורים, אופי השימוש ולחץ המים)

 

יום של שמש, אבל רוב היום הייתה הפסקת חשמל, האם יהיו מים חמים בדוד שמש?

תשובה:

כן, ביום שמש קיצי טמפרטורת המים בדודי שמש יכולה להגיע לעד כ-70 מעלות צלזיוס, ואין קשר בין הפסקת החשמל להתחממות המים בדודי שמש

 

יש לי בית קרקע של 8 חדרים, ו-3 מקלחות, אני מעוניין במערכת סולארית איכותית, או שאני צריך 2 מערכות סולאריות?

תשובה:

תלוי במספר הדיירים בבית, אם בבית גרות עד 4-5 נפשות אז מומלץ להתקין דוד של 150 ליטר. אבל אם בבית מתגוררות 6-8 נפשות מומלץ להתקין מערכת סולארית של 200 ליטר, כמובן שאם התקציב מאפשר אז עדיף תמיד להתקין שתי מערכות סולאריות של 150 ליטר כ"א

 

מתי התקופות העמוסות ביותר של מתקיני הדודים, בחורף או בקיץ, ולמה?

תשובה:

התקופה העמוסה ביותר של טכנאי דודי שמש היא בחורף, משום שבקיץ גם אם הדוד נוזל קצת אז רוב האנשים לא ישימו לב, בנוסף רק בחורף כשמדליקים את הדוד מגלים אם גוף החימום מקצר, נשרף או סתם נוזל ולא מחמם טוב

 

קניתי לפני שנה דוד שמש 80 ליטר, ועכשיו אני רוצה להחליף אותו לדוד 120 ליטר, מה עושים עם הדוד הישן?

תשובה:

אין מה לעשות הרבה, נהפוך הוא, צריך להיזהר ממתקיני דודים אשר יציעו לנו זיכוי עבור הדוד הישן, משום שאז אפשר לתהות מהיכן הגיע "הדוד החדש" שנמכר לנו.

 

האם הפקחום מאריך את תקופת חיי הדוד שמש?

תשובה:

התקנת הפקחום מאריכה את חיי דוד השמש משמעותית. משום שכאשר מפעילים את החשמל מאיץ החימום מקצר את חיי הדוד, וכאשר מורכב בדוד פקחום, תדירות השימוש בחשמל יורדת לפחות במחצית ולכן הדוד יחיה יותר.

 

אין מים חמים בדוד שמש, מה הסיבות שאין, והאם חייב להזמין טכנאי לתיקון דודים?

תשובה:

אם יש אפשרות אז יש לעלות לגג ולראות אם יש נזילה כלשהיא, בכל מקרה צריך כפי הנראה להזמין טכאי דודים. אם הדוד נמצא בדירה או בחדר המדרגות יש לבדוק אם גם לשכנים אין מים חמים, אם גם להם אין מים חמים, יש להזמין טכנאי מטעם הועד, במידה ורק לי אין יש להזמין טכנאי ולבדוק את האפשרות של התקנת פקחום שישמור לנו את המים החמים אצלנו במקום ש"יברחו לשכנים"

 

איזה סוגים של מערכות סולאריות יש, ואיזה מערכות סולאריות מוכרת חברת לפיד?

תשובה:

יש מספר יצרנים בשוק, חברת לפיד היתה יצרן בעל תו תקן במשך עשרות שנים, כיום חברת לפיד משווקת מערכות סולריות ודודי חשמל אשר מיוצרים ע'פ מפרט יחודי שלה, ונותנת שירות לכל סוגי הדודים הקיימים בשוק גם ולדוודים מתוצרת כרומגן ואמקור אשר להם נדרשים חלקי חילוף מיוחדים.

בשנים האחרונות חברת לפיד התרכזה בפיתוח, תכנון ויצור מערכת הפקחום אשר חוסכת כ-% 50 בצריכת החשמל ותדירות התיקונים של הדוד הסולרי, ונותנת הרבה יותר מים חמים מהדוד

 

בדירה שלי יש דוד חשמל. אם אני מזמין התקנה של דוד שמש בנוסף, העלות החודשית של החשבון חשמל שלי תגדל?

תשובה:

דוד השמש מחליף את דוד החשמל הקיים אשר יפורק ויסולק בעת התקנת דוד השמש, ועל פי חישובים של משרד הכלכלה החיסכון למשפחה ממוצעת הינו כ-1200ש"ח בשנה

 

קיבלתי המלצה להתקין פילטר מגן אבנית לדוד שמש, זה כדאי?

תשובה:

פילטר אינו מגן מפני אבנית, ע"מ להגן בפני אבנית יש להתקין מרכך מים אשר עלותו כמה מאות שקלים(400-300 ש"ח)והוא לא נותן לאבנית להתגבש במערכת, וכך נוצרת לנו מערכת של מים רכים. כדאי לטפל במרכך אחת לפרק זמן מסויים(כל שנה-שנתיים,תלוי בגודל המרכך ובצריכת המים) אולם רוב האנשים שוכחים/מזניחים את הטיפול בו ואז יש לנו חממה לחיידקים וליכלוך אשר מתאספים בו, לכן אם לא תטפלו בו, עדיף לא להתקינו.

 

מה זה פלאנג', ומה זה אומר שיש נזילה מהפלאנג' של הדוד?

תשובה:

פלאנג' או בעיברית האוגן של הדוד הינו הבסיס בתחתית הדוד, עליו מורכבת מערכת החשמל של הדוד - כלומר גוף החימום, הטרמוסטאט והמאיץ, את הפלאנג' יש להחליף מדי מספר שנים עקב האבנית והבוץ שמתאספים עליו.

 

יש תקלה בתרמוסטט של הדוד שמש, יש אפשרות לקנות תרמוסטט חדש ולהחליף לבד, או שהכי כדאי להזמין טכנאי דודים?

תשובה:

על פי חוק החשמל רק מי שהוא חשמלאי מוסמך או בעל תעודה שהוכשר לטיפול במערכות סולריות/דודי חשמל עי" משרד הכלכלה רשאי לטפל/להחליף טרמוסטט/גוף חימום בדוד

 

עד כמה חשוב המיקום של קולטי שמש על הגג?

תשובה:

מיקום קולטי שמש הינו קריטי לקבלת מים חמים, בעת התקנת המערכת יש להקפיד שהדוד שמש אינו מרוחק מהקולטים יותר מכשלושה מטרים, ויש להקפיד שאין הצללה על הקולטים מקירות/מעקות ודודים שכנים.
במידה ויש הצללה יש להתקין קולט שמש נוסף

 

מעוניין לקנות דוד שמש / חשמל לסבתא שגרה לבד, איזה סוג כדאי, ואיזה גודל של דוד כדאי?

תשובה:

אם בבית מתגוררות עד שתי נפשות, מומלץ להתקין דוד שמש או חשמל בנפח של 80 ליטר. יש להקפיד שלדוד יהיה תו תקן ובעל ציפוי אמאייל, והכי חשוב, לקנות רק מחברה אחראית ואמינה שתעמוד מאחרי האחריות. יש להקפיד לקנות דוד שחלקי החילוף שלו(גוף חימום/פלאנץ')הינם סטנדרטים משום שאח"כ כאשר יש תקלות תיקונם יקר מאוד משום שהלקוח שבוי.

 

ברז הדוד של השכן מטפטף מעל הדירה שלי, לא משהו רציני ,יש דרך להפסיק את הטיפטוף, ללא איש מקצוע?

תשובה:

אם ברז הביטחון של הדוד מטפטף(רק כאשר הדוד חם) זה תקין, ואם הטיפטוף מפריע אז יש לחבר לברז הביטחון צינור ניקוז עד למרזב. אם יש נזילה ממקום אחר במערכת יש להזמין איש מקצוע.

 

האם יש אפשרות למנוע קיפאון של קולטי שמש בחורף?

תשובה:

כאשר יש קרה (באזורים המועדים לקרה, כמו הרי הצפון, ירושלים, יש להשאיר ברז מים חמים מטפטף בלילות שבהם צפויה קרה.